Tumblelog by Soup.io
Newer posts are loading.
You are at the newest post.
Click here to check if anything new just came in.
efrenhzqd

?varför Jag Hatade Kille Från Fbi Ch. 06OBS: Denna historia har ingen grund i verkligheten. Det är en fiction. En fantasi helt i fördjupningarna i en själ som ibland ifrågasätts, om det är rationellt eller inte. Läs den från en något sned synvinkel, eftersom det är så det är skrivet. Enjoy.Författaren behåller alla rättigheter till verket. Em>*Kapitel 16. Vårt skepp kommer in(FBI lyssna inlägg, South Brooklyn) God kväll Don Alberto, hur mår du.Underbar Anthony, underbart; hur mår du i kväll."Vi har haft en underbar dag, och vi har underbara nyheter. Alla våra syskonbarn mår bra, och att de ska komma i morgon på schemat i Newark. Alla deras resehandlingar tas om hand, och deras ankomst till hemmet bör vara högst sex timmar efteråt. När alla har vilat över natten, kommer vi att ha brunch, så att alla kan introduceras på rätt sätt. Efteråt äktenskap kan börja. Jag vet att det är lite förhastat, men dessa äktenskap har ordnats sedan födseln, och det finns ingen mening att skjuta upp det längre. Domarna kommer att vara där, tillsammans med de notariat för att göra pappersarbete tjänsteman, och varje par kommer att lämna in den själv i Stadshuset. Håller du Don Alberto? ""Ja, Anthony, men hur kommer ni att få sextio par till platsen. Jag vill inte att de pressas in i bussar.""Efter den långa resan, inte heller skulle I. De kommer att gå i limousiner, två par i varje. De limousiner kommer att vara fullt laddade med läsk och mat. Vi vill inte att någon ska bli berusade, före ceremonin.""Det var väldigt omtänksamt av dig Anthony, mycket tankeväckande."För de nästa två timmar, fortsatte FBI för att lyssna på det här bandet kör, tänker att Anthony Caruso och Alberto DiAngiolla faktiskt var i rummet talar om vissa syskonbarn gifter sig i USA. Egentligen var de i en sub-källaren i en byggnad tvärs över gatan från dem, och ämnet var olja, "olivolja." En liter olivolja motsvarade ett kilo kokain. Oljan var så stickande hundarna inte kunde känna lukten av drogen genom den. Den italienska regeringen var glad för att oljeexporten var upp och så var de avgifter som samlats. De rederier var glada att de hade mer gods att transportera. Hamnarbetarna var nöjda på både lastning och lossning ändar. Det enda problemet Anthony hade var att lista ut vad man ska göra med olivolja. Han kunde inte dumpa det, han kunde inte bränna den, och han kunde inte ge bort det. Om italienska restauranger slutat köpa olivolja, var någon kommer att fråga varför. Han ville inte att det ska hända. Det måste finnas en annan användning för olivolja, med undantag för sallader och matlagning. Sedan, Willie Nelson svarade hans böner. "Bio-diesel." Det var perfekt. Han kunde lastbil oljan till Mellanvästern och sälja den till processorerna för bästa möjliga pris. Det spelade ingen roll om han tog en förlust, nollresultat, eller gjort en vinst på olja; han ville bara bli av med det. Hans plan var nu perfekt. Han hade drogerna, han hade mediet att skicka den på ett säkert sätt, och de hade bort göra sig bevisen. Bäst av allt, det skulle allt tas om hand "i huset." De behövde inte gå till vem som helst på utsidan, och bad att använda någon av sina tillgångar. Det var en perfekt set-up, och det var Anthony Caruso baby.När de gjorde sin väg, tillbaka genom den hemliga passagen Alberto och Anthony var mycket nöjda med varandra. Kombinationen av de två familjerna arbetade ut mycket väl. Det hade inte funnits någon friktion, med andra familjer. Både män hade lagt sig lagen till sitt eget folk. Visa respekt för sina grannar, och vid behov backa, snarare än att orsaka en incident.När de kom in i rummet, prata med varandra, den person som ansvarar för bandspelaren tryckte på en knapp för att stoppa det. Maskinen gjorde en högljudd klick som ingen uppmärksammat, utom nörd på tredje våningen i byggnaden tvärs över gatan, som hade lyssnat i tre timmar, dricka dåligt kaffe och läsa en tidning.Han skrek till sin partner, "Steve, spela tillbaka det, nu.""Varför Ron, vad hände?""Jag tror att vi har haft."Steve spolas tillbaka bandet trettio sekunder och spelade tillbaka långsamt. Både män hörde klicket och tittade på varandra. Steve sa, "De jävlarna var inte ens där. Det var ett slöseri med vår tid.""Nej. Steve var det inte ett slöseri med tid. De vet att vi vet var de umgås. De vet inte att vi vet att de har ett annat gömställe. Nu måste vi hitta gömstället och få en bugg där. ""Åh, fan,. Annan teckningsoption Om jag måste se till att domaren i ansiktet en gång till, jag kommer att spy.""Jag känner domaren, och jag känner dig. Om jag har ett val att se på någon av er hela dagen, skulle jag plocka honom. Han är snyggare.""Du kör bättre din jävla slyna, om jag fånga dig, tar jag huvudet av dig.""Fånga mig? Du behöver mig för att knyta dina skor för dig. Du kan inte se tårna längre.""Tänk som registrerar din kondition rapporter.""Kom ihåg vem som har nycklarna till bilen.""Okej, klok röv, låt oss packa upp och få fan här, innan jag lämnar du din druva nötter.""Ja, din chubbiness. Är jag köper munkar i morgon eller är du?"Det är min tur. Dunkin Donut s eller Krispy Crème?""Du är management, du bestämmer.""Okej."(FBI fältkontor Brooklyn)Okej pojkar och flickor bosätta sig. Vi har två saker på adresslappen idag. Först: Intel säger att det finns amajor läkemedelsbelastning ska komma in till hamnen i Newark i natt. Arbetet alla; inte lämna någon sten ovänd. Försök ta reda på vilka containrar drogerna är dolda i. Få oss ett försprång. Källan säger att det kan finnas upp till tio ton kokain som kommer i. Jag vill inte att skiten slår på gatorna. Alla är på sin vakt. Manhattan, NYPD, New Jersey, DEA, och kustbevakningen, kommer alla att vara ute i kraft. Du kommer inte att gå hem förrän varje container, lastpall, skott, och rummet har sökt. Jag kommer att köpa frukost för det lag som finner den. "Rummet brast ut i en godmodig skratt, när de hörde deras chef säger att för dem."För det andra:.. Tack vare några bra fältarbete, vi nu vet var Alberto DiAngiolla har sitt hemliga gömställe Vi kommer att buggning det någon gång inom de närmaste dagarna och förhoppningsvis få några bra Intel från det jag vill ha den jäveln i fängelse innan han dör av ålderdom. Om vi ??tar ner honom, vi kan också ha möjlighet att få Caruso. Jag tror inte att barnen är inblandade, men ändå, speciellt inte flickan. Men bär Vincent tittar. Vi kommer att ha en av våra yngre agenter bli vän med henne, och hålla koll på dem båda. Vi får se om det händer något under den kommande terminen. Okej, ut på gatorna, se ditt folk, komma med några potentiella kunder, och låt oss finna de droger. "När mörkret föll, SS Nothengrabsus förtöjd vid Newark bryggor, och började lasta av lastbilssängar som var staplade tjugo hög. När varje säng var knuten till atruck var tätningarna kontrolleras, hundarna var över dem, och de skannades med avbildning maskiner. Det var en balett som utförs av husky män, som använde grovt språk för att flytta världens handel från punkt till punkt. Ikväll var det bara lite annorlunda. För varje stevedore fanns en polis. Ingenting flyttas om det inte hade kontrollerats och kontrolleras igen av en medlem av polisen.Det spelade ingen roll om det hade kontrollerats en gång, och taggade. Det kunde kontrolleras asecond, tredje och fjärde gången, innan det lämnar hamnen. Intel var bra, och de var visst drogerna var på detta fartyg.När lasten började komma ut ur den rymmer av fartyget, att myndigheterna var ännu mer försiktig. Pallarna, trots förseglade i plast och kollade på deras hamnar för avgång, de kontrolleras och kontrolleras igen här. Det var lättare för hundarna. De män kontrolleras för tecken på manipulation och maskinerna kan se klarare. Allt var ren.Stuvarna hade inget emot arbetar fler timmar. På morgonen var de arbetar dubbelt dubbel övertid, och visioner om deras nästa lönecheck hade dem leende. Ju längre de stannade på jobbet, desto mer pengar de gjorde. Det var samma för åkarna och andra hamnarbetare.När det sista rummet hade sökt, var hundarna uttömda, och så deras hanterare. De hade kommit med någonting. Fartyget var ren, med undantag för vissa personligt bruk marijuana. Det var en värdelös kväll. Alla från toppen mässing, ned till den lägsta rookie var sur. Fartyget hade satellitövervakas och ingenting hade kastats överbord, eftersom det närmade sig land. Intel hade kommit från en initierad källa, vars rekord hade varit nära 90 procent i det förflutna. Hur kunde han ha varit så fel på en försändelse här stor?När de kontaktade honom i Italien, försäkrade han dem att transporten var ombord på fartyget. Han kunde inte förstå hur de kunde ha missat det.Två veckor senare, priset på kokain i New York storstadsområdet hade sjunkit med femton procent. Det var ett tecken på att en stor leverans hade kommit i området.På en italiensk restaurang i Little Italy-området i Brooklyn, en kock öppnat en burk med olivolja och det inte hälla ut ordentligt. Han använde en stor kniv för att bända upp den övre delen av burken och tittade in för att se vad som var problemet. Han stängde burken och gjorde ett telefonsamtal.Tjugo minuter senare, två män som arbetade för Anthony Caruso gick in genom bakdörren till restaurangen och träffade kocken. Kocken lämnade dem burken, och visade dem innehållet. De män bad honom att öppna en annan burk och resultaten var desamma. De fortsatte tills de fick slut på olivolja. De berättade kocken att han skulle bli rikligt belönad, och köpa lite olivolja lokalt.När Tony Caruso fick veta, var han rasande. Hur kunde detta hända? Varje gommen hade ett kontrollnummer på den. De skulle kunna kontrolleras av datorn. Den som hade skruvas upp skulle vara fiskmat på morgonen.Han gick aldrig i närheten av Yonkers lager själv, inte ens i situationer som denna. Han hade folk som gjorde det här. Han gjorde ett telefonsamtal till sin advokat. "Tim, få arslet upp till Yonkers och ta reda på vem tappat bort en pall med olivolja. En av våra kunder har upprört det är transporten saknas.""Ja sir." Tim visste tonfall, och petitesser som inte var nödvändiga. Han tog tag i en revisor från den yttre kontoret och kom in i hans Jaguaren och började resan upp I-95 och korset George Washington Bridge, upp till Yonkers.Lagret var enormt. Den innehöll allt från cornflakes, och toalettpapper, rengöringsprodukter och olivolja. Olivolja var nästan otillgängliga, på baksidan av lagret, eftersom den förflyttas mycket långsamt. Men det var staplade så varje pall hade sitt identifikationsnummer, vänd utåt. Det var obevakad eftersom det skulle ha fört misstanke till det. På natten, legitima letar stormarknad lastbilar, skulle säkerhetskopiera till lastkajer, fyll upp med olivolja, och köra iväg till en destination, så hemligt, bara fem förare användes. Varje förare gjorde två körningar per natt och tjänade tusen dollar per körning.När de kom fram till metallaffärer, var oljan sugits bort i tankfartyg, drogerna bort och tas på annan plats. Burkarna hackas till skrot och smältes. Under de tidiga morgontimmarna, gjorde oljetankern väg till Kansas City.Varje streckkod från varje pall sparades för identifieringsändamål. När Tim kom till lagret, fick revisorn att arbeta med sin scanner. Fyra timmar senare berättade han Tim de dåliga nyheterna, en hel pall saknades, och gav honom kodnumret. Fyra hundra burkar, fyra hundra kilo kokain saknades. Tony skulle gå ballistiska. Inte så mycket över förlusten av kokain, men hans plan skulle blåsas, om någon vände sig i en burk av oljan till polisen. De var tvungna att hitta dessa burkar. Den goda nyheten var de första burkarna hittades i Brooklyn. Det betydde pallen var i Brooklyn. De hade ledig arbetskraft och de hade ett nätverk för att hjälpa dem. De var tvungna att se upp för tjallare, eftersom de arbetade båda hållen. Om en av dem fick problem, kunde de berätta COP vad vi letade efter, och varför. Detta måste göras snabbt, inte nödvändigtvis tyst, men snabbt. Han heter Tony."Vad!""Tony lugna ner.""Tycker du inte vågar berätta för mig att lugna ner?""Det här är vad vi måste göra. Vi vet att oljan är i Brooklyn. Vi har den personal och den goodwill i Brooklyn för att ta hand om detta snabbt. Vi lägger ut ordet att oljan är inte bra. Använd den inte. Vi kommer att samla in det och byta ut det utan kostnad. Vi ger ut en åtta hundra nummer och har dem ringa oss. Vi kommer att ha våra killar gå till varje italiensk restaurang i Brooklyn för att se om de fått olja under de senaste två veckorna. De kommer en del med det, ett sätt, eller det andra. " Oljan går inte till stormarknader. Det går att special italienska butiker. Det blir lätt för oss att komma dit. Vi måste göra det här nu. Låt mig ta hand om det. Det kommer att vara på nyheterna i morgon bitti få våra killar att gå i dag. ""Nu vet jag varför jag betalar så mycket pengar. Duktig pojke, Tim, komma igång."Jakten var på. Nästan 900 män från Caruso och DiAngiolla familjer drabbade gatorna i Brooklyn från ena änden till den andra. De andra familjer råddes, av problemet. De tillade sin arbetskraft till sökningen. En liten armé, på jakt efter fyra hundra, en gallon, burkar av olivolja. Tre hundra nittionio skulle inte göra.Estelle Beauchamp gjorde henne lördag morgon shopping, på den stora mataffären som alla andra. Men för henne kalvkotletter, korv länkar, pancetta och andra italienska specialiteter, gick hon till Fusco italienska marknaden. Linjerna var ofta fjorton djup och alla tog anumber, satte sig vid borden och drack en gratis kopp kaffe eller espresso. Idag, med sin beställning, hon tog också agallon av Mamas olivolja. Det skulle bli hennes sista dag på jorden.Hon kom hem, satte de livsmedel bort, och bestämde sig för att göra kalvkotletter till middag. Hon ville inte lyssna på radio eller se på tv för att höra om återkallande av oljan, för att hon tyckte om att lyssna på inspelningarna av Andrea Bocelli, och Luciano Pavarotti.På Fusco marknad, utcheckningen flickan mindes sälja agallon av Mamas olivolja till Mrs Beauchamp och med hjälp av telefonnumret på baksidan av hennes kontroll, kallade henne för att råda henne att inte använda den. Hon fick veta att två herrar från Olive Oil Company skulle vara där för att byta ut det personligen för två fria liter, inom en halvtimme.De män bad om kontrollen, Mrs Beauchamp hade använt för att betala för sin mat, och betalade kontant för dem i stället. När de nådde sin bil, de kallade ett intresseföretag och gav dem en beskrivning av kassan flickan, och berättade för honom att bli av med henne snabbt. Hon var den enda länken mellan oljan och Beauchamp kvinnan.När Mrs Beauchamp öppnade dörren, två välklädda män presentera sig för henne som representanter för Mamas olja. De bad om ursäkt för eventuella besvär som denna situation kan ha lagt sin igenom, och vill ge henne två liter olja de hade fört med sig. Hon bjöd in dem för en kopp kaffe, vilket de accepterade. Hon överlämnade dem den dåliga är gallon olja och de märkte genast att det hade öppnats.De frågade henne om hon hade använt någon av produkterna."Nej", svarade hon, "men när jag stack öppnaren i burken, det kom ut med acurious vitt pulver på det. Jag kunde inte föreställa mig vad det var. Jag skulle ringa butiken och klaga, när de kallade mig. ""Vi är så glada att du gjorde att Mrs Beauchamp. Det är pulvret från en svamp som växer i våra olivodlingar, och då av misstag blandade in, när vi trycker oliverna för sin olja, kan det vara dödligt.""Åh herregud", sa hon, "du måste vara ytterst försiktig när du trycker dina oliver.""Estelle, jag är hemma."Estelle sade till de två män, "Det kommer att bli min make, Richard, att komma hem från jobbet."När Richard svängde runt hörnet, sade han, "Holy shit", som han sträckte sig efter sitt vapen."Estelle, komma ner."De två män vid bordet kände inte igen Richard Beauchamp, men de kände igen en polis, när de såg en polis.Kulorna började flyga, åt båda hållen. Richard var ute i det fria, som var Estelle. De två män gömde sig bakom bordet. Det hjälpte dem, eftersom de båda föll döda, bakom den. Tyvärr så gjorde Estelle Beauchamp, inte från en kula, men från en flygande glasbit från den sönderslagna tabellen. Richard träffades av fyra kulor. Två var allvarliga sår; och om hans granne inte hade varit en EMT, skulle de ha slutat sitt liv. De andra två kulor träffade hans vänstra arm, omskakande radien ben. Det satte honom bakom ett skrivbord, på FBI, i flera år. När han låg blödande på golvet, kunde han inte låta bli att undra vad dessa två gangsters gjorde i sitt hem, med kaffe, med sin fru.När namnen på de två huvor slog luftvägarna, visste Tony Caruso vad som hade hänt. Hans idiotsäkra planen hade fått reda på, efter dess första lyckade körning. Han visste fortfarande inte vem hade skruvas upp och förlorade pallen. Den bleknade i betydelse för förlust av pengar och inflytande han skulle ha vunnit med de andra familjerna, hade han kunnat fortsätta denna satsning i år. Efter Albert dog, skulle han vara Don över sextio procent av Brooklyn, och ingen skulle bråka med honom, någonsin igen.Ordet började sippra tillbaka genom flera källor att polisen hade sökt hemmet. Två dagar senare, var bilder av brottsplatsen får ut, som var standard polisförfarande. Där, på disken, var en oöppnad burk Mamas olivolja. I samma ram, sitter på bordet var två oöppnade burkar av olivolja. Hela rummet var fortfarande omgivna av gula brottsplats tejp och varje blad han skickade ut hade kommit tillbaka negativa, om droger som finns på platsen.Tony var fortfarande inte övertygad. Han luktade en råtta och han tyckte inte om det, inte en bit. Det var för lätt att iscensätta. Han behövde få kodnumret från sidan av burken med olja. Bilden var inte tillräckligt bra för datorförbättring, så han var tillbaka på ruta ett. Då log han och sa, "Inte om dina hyresgäster har ett mört problem." Han tog upp sin mobiltelefon och ringde.Tre dagar senare, en väl respekterad skadedjursbekämpning företag, "Nuzzle Nollen", fick ett samtal från en Hyresgästföreningen, råda dem att de hade en mört problem, och tydligen deras sista sprutning var ineffektivt.Kontoret chefen sade att han skulle vara ute för att inspektera den, omedelbart. Om problemet var så illa som hyresgästerna sagt, skulle företaget behöva tillgång till varje lägenhet, så det kan göra en fullständig sprutning av byggnaden, nästa dag. Enligt villkoren i avtalet, skulle det inte finnas någon avgift för denna tjänst.En av Tonys kaptener gav chefen tiotusen och vänster.Följande morgon, 12 män, klädda i "Nuzzle Nollen" uniformer, kom fram till 8:00 redo att ta på de tjugotvå våningar. De täckte sina huvuden och öron, med vita mössor sätta sin re-paus är på, och gick till taket. De fick höra att det fanns en god chans att de skulle videofilmas, medan de arbetade, och inte för att ta av sig sina rebreathers. Spraya allt, golvlister, taket ventiler, garderober, köksmaskiner, sopor behållare. Missa inte något. Gör ett särskilt bra jobb i köket. Få upp på disken, och gör upp i skåpen. Se till att en kille blockerar luftventilen i köket, medan den andra kopplar oljan. Gör det snabbt, gör den ren, och inte vara nervös. Ni är alla ungefär samma höjd och vikt. Ni är alla bär handskar. De kan inte arrestera er alla. De kan inte bevisa vilken du bort det, om du inte berätta för dem. Kasta den i förbränningsugnen axeln snabbt. Våra killar kommer att vara där för att få det, och få det ur byggnaden snabbt.Det fungerade som acharm, förutom en sak. FBI sätta en spårningsenhet i tätningen runt basen av burken. Det skulle aktiveras i två timmar.Tyvärr för FBI, i två timmar, var drogerna bort oljan var på väg till Kansas City, och burken var flisas och i ett smältverk. FBI hade ingen aning om vad som gick fel. "Ju större djur, desto långsammare flyttats, eller så de tänkte."

Don't be the product, buy the product!

Schweinderl